slider_shop

Anura, Sauvignon Blanc, 375ml., 2014

40,00 DKK ex. moms

50,00 DKK inkl. moms
Ved 12 stk / 35,00 DKK ex. moms Ved 12 stk / 43,75 DKK inkl. moms

Anura Sauvignon Blanc, 375 ml., 2014  

En skøn hvidvin der passer til mad og bare at nyde et glas kølig hvidvin
2014 årgangen er helt på højde med superåret 2013.

Varenummer (SKU): AN-14-118 Varekategorier: , , ,

Beskrivelse

En dejlig og sprød hvidvin, der passer til det danske køkken som også er blevet produceret i halvflasker
Alternativt nyd bare et glas vin, uden mad.

2014 årgangen er helt på højde med superåret 2013rne og samlet produktion er kun 6.000 halvflasker.

En Sauvignon Blanc i stil med en god Sancerre eller Pouilly Fumé. Smagen er peberfrugt, citrus og grønne æbler med en let mineralsk eftersmag. Duften er Citrongræs og let hyldeblomst. Et flot og ærligt glas Sauvignon Blanc.

En virkelig god Sauvignon Blanc og smagen og duft er koncentreret melon og pære med en let mineralsk strøg.

Et klassisk eksempel på at Sydafrika kan lave gode langsomt udviklende vine med raffineret smag og struktur. Ny årgang med skruelåg.

Bouquet: Er medium tør med er imødekommende med overtoner af frugt.

Vinen er tør og frisk med en strejf af ananas, citron grapefrugt og stikkelsbær. Fyldig med græsagtig, grøn figensmag kombineret med ananas, citron, grapefrugt og mineralske aromaer.

Vinen har en frisk syre, og eftersmagen bliver hængende i ganen og er spækket med saftig passionsfrugt og hyldeblomst og smagen er sitrende frisk og læskende.

Madforslag: Aperitif, Aperitif med hyldebær, Artiskokker med hollandaise, Artiskokker med vinaigrettes, Asparges, Avocado Bisques, Cremede supper, fjerkræ, Fladfisk, Flodskrabs flamberet i cognac, Forretter med fisk, Gedeost, Grillet fisk, Hornfisk, Hummer, Hvid fisk, kolde grøntsagssupper, Krabber, Kulmule, Kylling i flødesauce, Kylling i karry, Lette kødretter svinekød og fjerkræ, Lyse Pasta retter, Minestrone

Skøn, læskende og uundværlig på terrassen.

I Vingården: Druerne er håndhøstede ved ca. 23,8°. Herefter blev mosten lagt på skallerne i ekstra 3 måneder. Skin og most blev presset ved ca. 10°, før den rene most blev færdigbehandlet i 15 dage ved 13°C.

Mosten blev herefter hældt på tanke i 18 dage, før vinen var klar og kom på flasker.

Sauvignon Blanc har oplevet en stor fremgang i populariteten de senere år og i en nyere artikel fra Fortune kom det frem, hvordan Sauvignon Blanc er blevet amerikanernes fortrukne hvidvin under Corona-pandemien.

Salget af Sauvignon Blanc oplevede en fremgang på 38% i løbet af de første fire måneder af pandemien i 2020, hvilket var mere end nogen anden druetype.

Med den store efterspørgsel på Sauvignon Blanc vine, er der to nationer som trækker læsset, Frankrig, Sydafrika  og New Zealand. I dag regnes New Zealand for at producere nogle af verdens bedste hvidvine på Sauvignon Blanc, hvorfor hele 85% af landets samlede vineksport består af netop denne drue. Det hele startede i 1985 med den verdensberømte producent, Cloudy Bay.

Awards:

⭐⭐⭐⭐⭐ 4 Stjerner i John Platter
⭐⭐⭐⭐⭐ Guld på Michelangelo International Awards
⭐⭐⭐⭐⭐ Guld på Veritas

Land: Sydafrika
Vinområde: Simonsberg
Producent: Anura
Vintype: Hvidvin
Labelnavn: Sauvignon Blanc
Årgang: 2014
Druebase: 100% Sauvignon Blanc
Gæring: Kold gæring
Lagring: Kun i ståltanke
Holdbarhed: Drikkes nu og til 2020+
Bouquet:
  • Ananas
  • Banan
  • blomster
  • Citron
  • Citrongræs
  • Græs
  • Grønne oliven
  • Grapefrugt
  • Hyld
  • Lime
  • Melon
  • Nødder
  • Smør
  • Solbær
  • Stikkelsbær
Gastronomi:
  • Aperitif
  • Aperitif med hyldebær
  • Artiskokker med hollandaise
  • Artiskokker med vinaigrettes
  • Asparges
  • Avocado
  • Bisques
  • Cremede supper
  • fjerkræ
  • Fladfisk
  • Flodskrabs flamberet i cognac
  • Forretter med fisk
  • Ged
  • Gedde
  • Gedeost
  • Grillet fisk
  • Grillet tun
  • Hornfisk
  • Hummer
  • Hvid fisk
  • Kolde grøntsagssupper
  • Krabber
  • Kulmule
  • Kylling
  • Kylling i flødesauce
  • Kylling i karry
  • Lette kødretter svinekød og fjerkræ
  • Lyse Pasta retter
  • Makrel
  • Minestrone
  • Pasta salat
  • Pocheret fisk
  • Rå eller dampet laks
  • Rejer
  • Risotto
  • Søtunge
  • Søtunge Meuniere
  • Salat Niqoise
  • Salat vinaigrette
  • Salat vinaigrettes
  • Skaldyr
  • Stegt eller grillet kylling
  • Thai mad
 
Antal pr. colli: 24 halvflasker
Bedømmelse af årgangen: vinglasvinglasvinglasvinglas
Vinifikation: Druerne er håndhøstede ved ca 23,8°C. Herefter blev mosten lagt på skallerne i ekstra 3 måneder. Skin og most blev presset ved ca 10°C, før den rene most blev færdigbehandlet i 15 dage ved 13°C. Mosten blev herfeter hældt på tanke i 18 dage, før vinen var klar og kom på flasker.
Alkohol: 13,7%
Syre: 6,7 gr. pr. liter
Restsukker: 1,3 gr. pr. liter
 
Alle priser er angivet ekskl. dansk moms

Yderligere information

Årgang

2014

Drue

Sauvignon Blanc

Druebase

Holdbarhed

Alkohol %

Syre

Restsukker

Vintype beskrivelse

Gæring

Lagring

Bouquet

, , , , , , , , , , , , , ,

Awards

, ,

Kokken foreslår

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Antal pr. colli

Vinområde

Simonsberg

Vintype

Labelnavn

Land

Sydafrika

Producent

Bedømmelse

Vinifikation

Druerne er håndhøstede ved ca 23,8°C. Herefter blev mosten lagt på skallerne i ekstra 3 måneder. Skin og most blev presset ved ca 10°C, før den rene most blev færdigbehandlet i 15 dage ved 13°C. Mosten blev herfeter hældt på tanke i 18 dage, før vinen var klar og kom på flasker.

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Anura, Sauvignon Blanc, 375ml., 2014”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *