Beskrivelse
Druerne til denne 100% Carignan baserede vin stammer fra 50 år gamle vinstokke, som vokser på ret højtbeliggende vinmarker i den skifferholdige jord.
Bouqueten er fyldt med sort frugt som mørke blommer og søde brombær og masser af krydderier, strejf af chokolade, smagen er rig og dog elegant, med en underliggende mineralitet fra den skifferholdige jord.
Hvis du elsker de lettere vine fra Zinfandel, Merlot eller måske en Côtes du Rhône-blanding, så bør Carignan være på din radar.
Carignan kan dufte underligt kødfuldt, når man åbner en flaske første gang, så dekanter i mindst en time – 16 måneder på fransk eg.
Fremragende vin lavet på 100% Carignan.
Druen kaldes ofte “lortedruen” pga. dens syrlige egenskaber og at den var årsag til EU’s store vin-søer.
Men her har Anura lavet en fantastisk kultvin som er helt sin egen.
Modsat druens normale karakter er vinen blød og fyldig duft af røde bær som også er i smagen her sammen med blommer.
Druer høstes i hånden fra vores enkelte Carignan-blok.
Druerne høstes i små kasser og sorteres derefter, inden de knuses til en lille 5 tons åben gæringstank.
Druemosten gennemblødes derefter koldt (5-8C) i 2 dage, før tanken varmes op til gærpodning og gæring.
Gæringstemperatur styres automatisk mellem 25-26C.
Modning:
Efter gæring i tank kom vinen på fad, hvor den modnes yderligere i 18 måneder på franske egetræsfade.
Der anvendes 30% ny fransk eg, hvor balancen mellem egetræskomponenten er 3. og 4. fyldningsfade.
En kompleks vin, der viser smag af tørrede svesker, sorte bær, tobaksblade og et strejf af krydret egetræssmag.
De ældre fade giver en mere subtil egetræskomponent, som gør det muligt for denne vin at vise sin naturligt mørke bærfrugtsmagsprofil.
Ganen er godt afrundet og fyldig med bløde integrerede tanniner, der viser en vis modenhed i flasken med en velsmagende eftersmag.
Udmærkelser
- ⭐⭐⭐⭐⭐ 93/100 points Tim Atkin
⭐⭐⭐⭐⭐ Guld på Michelangelo International Awards
⭐⭐⭐⭐⭐ Dobbeltguld på Veritas
⭐⭐⭐⭐⭐ Terroir Awards National Trophy for Best Red Blend
| Land: | Sydafrika |
| Vinområde: | |
| Producent: | Anura |
| Vintype: | Rødvin - enkeltdrue |
| Labelnavn: | Carignan Signature |
| Årgang: | 2014 |
| Druebase: | 100% Carignan |
| Gæring: | |
| Lagring: | |
| Holdbarhed: |
| Bouquet: | |
|
|
| Gastronomi: | |
| Antal pr. colli: | 6 flasker | |
| Bedømmelse af årgangen: | ||
| Vinifikation: | ||
| Alkohol: | 14,43% | |
| Syre: | 5,5 gr. pr. liter | |
| Restsukker: | 2,6 gr. pr. liter |
Alle priser er angivet ekskl. dansk moms






Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.