slider_shop

Lothian Chardonnay 2023

129,00 kr. ex. moms

161,25 kr. inkl. moms
Ved 12 stk / 120,00 kr. ex. moms Ved 12 stk / 150,00 kr. inkl. moms

Denne naturligt fermenterede Chardonnay er lysegul i farven. Dens delikate aromaer fusionerer citronskal, mandarin, våd sten, ristede krydderier og appelsinskal. En indbydende gane har en cremet havregrynstekstur afbalanceret af sprød, frisk syre, der er vævet ind i et tilfredsstillende smagfuld greb, der forsigtigt fyldes med appelsin- og grapefrugtsegmenter, saltede citroner og knuste mandler. Selvom den har en dejlig koncentration, bevarer vinen en elegant, lineær form, der stiger mod en varig finish, der kildrer på Drambuie, citronskal, kaprifolium og ananas, der alle lover fremragende lagringspotentiale.

Varenummer (SKU): LO-23-120 Kategorier: ,

Beskrivelse

Lavet af 100% Chardonnay, næsen udstråler moden stenfrugt, citronskal og ananas skiver.

Lothian Chardonnay er en koncentreret og samtidig sprød hvid Bourgogne agtig, som nemt kan hamle op med mange hvide Bourgogner fra de mere kendte kommuner mod syd.

Vinen åbner med aromatiske citrusprægede nuancer med lime, hvid fersken, hvide blomster, honning og forfriskende mineralitet.

Masser af aromaer til ganen med en sprød, ren syre, seriøs vin, rig og blid i teksturen, men alligevel delikat med masser af appelsin- og abrikosskiver og gult æble på finishen.

2023-årgangen fra Lothian Vineyards’ 3 blokke Chardonnay blev håndhøstet ved optimal modenhed.

Farven er meget lys og klar med glimt af gult og guld.

Næsen er ret fremtrædende og kompleks. Det starter med noter af meget modne appelsiner, bananer og mandarinskal. Disse lette frugtnoter flytter sig til de tungere af en tarte tatin lavet med ananas.

Bidraget er overraskende opmuntrende. Den fine sure rygrad, der giver denne vin en livlig spænding, gør sig gældende med det samme.

Smag af gul citrus, ananas og nektariner kommer i forgrunden. Træ er bemærket, men det er meget i baggrunden. Det giver en duftende base og en vis tekstur til den midterste gane.

Denne vin har god længde, og alt imens smagene ændrer sig i munden, står syren vagt og sikrer en meget ren finish.

Awards

⭐⭐⭐⭐⭐ 5 stars in the John Platter Wine Guide

⭐⭐⭐⭐⭐ Guld på Veritas

⭐⭐⭐⭐⭐ Outstanding Sølv, IWSC, London

⭐⭐⭐⭐⭐ 94/100 points, Robert Parker

⭐⭐⭐⭐⭐ Guld Decanter

Årgang 2023 fra Lothian Vineyards’ 3 blokke Chardonnay blev håndhøstet ved optimal modenhed.

Druer håndhøstet fra 6 sydlige og østlige blokke

Frugten blev presset hele bundtet med en periode med hudkontakt. Fermentering blev startet i rustfrit stål med omgivende gær.

Den gærende saft blev presset ind i et udvalg af fransk barrique, efterfulgt af en periode med battonage for at styrke vinens midterste gane. fadmodning på den fine bærme fyldte vinen og tilføjede rigdom.

Før aftapning blev vinen let filtreret for at bevare dens integritet.

Fransk eg, 300 & 500l tønder, modning 10 måneder i eg og 1 år på flaske

Land:
Område: Elgin
Producent: Lothian
Vintype: Hvidvin - enkeltdrue
Labelnavn:
Årgang: 2023
Druebase:
Gæring: Malolaktisk gæring
Lagring: Egetræstønder
Holdbarhed: Vinen smager fremragende i dag og vil udvikle sig positivt +7 år frem.
Bouquet:
Gastronomi:
 
Antal pr. colli: 6 flasker
Bedømmelse af årgangen: vinglasvinglasvinglasvinglasvinglas
Vinifikation: Serveringstemperatur: ca. 9°C
Alkohol: 13,5%
Syre: 7 gram pr. Liter
Restsukker: 2,4 gr. pr. liter
 
Alle priser er angivet ekskl. dansk moms

Yderligere information

Vægt 1,1 kg
Karakter

Område

Elgin

Producent

Vintype

Årgang

2023

Drue

Chardonnay

Gæring

Lagring

Holdbarhed

Antal pr. colli

Bedømmelse

Vinifikation

Alkohol %

Syre

Restsukker

Høsttidspunkt

Produktion